Choď na obsah Choď na menu
 


1.Prví rockeri (40. roky)

 

 

    Veľa ľudí považuje za zakladateľov The Beatlels, ale základ treba hľadať už v 40. rokoch 20. storočia. Pravdou je, že rock prežil najväčší "booom" a vývoj hlavne v 60. rokoch.

 

V 40. rokoch bol však rock mešinovým žánrom - najdete len málo hudobníkov, ktorý by aspoň nejaký druh rocku hrali a ešte menej dosiek, a v podstate mikto sa nešpecializoval len na rock. Dá sa povedať, že prvý rock čiastočne pochádza z blues, či presnejšie s černošského blues.

 

V 40. rokoch pár umelcov nájdeme: Dave Bartholomew sa do skupiny"rock" be6ne zaraďuje, je to ale tiež bluesman.

 

Jedna z prvých žien rocku, Ruth Brownová je skôr bluesmanka, ale formálne ju sem môžeme, podobne ako ďalšiu bluesovu skupinu The Covers a bluesmana s pseudonymom Fats Domino. Všetci menovaní majú jedno spoločné a to, že sú černosi a ich hudba je skôr blues. Takže rock vznikol s černošského blues.

 


 

2.Rock and roll (50.roky)

 

 
   Vývoj 50. rokoch bol veľmi zaujímavý pretože sa objavil druh rocku, ktorý vstúpil do historie hudby ako rock an roll, po niekoľkých rokoch ako najobľubenejší hudobný žáner. Za jednoho zakladateľa je považovaný Bill Haley, ktorý v sezóne 1955/1956 vytvoril rad hitov, z nich bol jednoznačne najúspešnejší Rock around the clock, v tej dobe netradičná pieseň odštartovala len veľmi krátke rockové šialenstvo. Bill Haley sa dlho na výslní neudržal a bol vystriedaný za Elvisa Presleya, proti ktorému nemal šancu.
Elvis Presley možno nebol tak schopny ako Bill Haley, ale k jeho úspechu mu pomohol jeho image, čo bolo skôr neobvyklé. Vydal obrovské množstvo dosiek. Najslávneším sa stal pred príchodom The Beatles. I keď Presley nebol zakladateľom rocku, bol označený za kráľa rocku.
 
V 50.rokoch bolo ešte viac rockových umelcov. Jeden z nich bol prvý gitarový virtuoz Buddy Holly, jeho karieru však prerušila letecká nehoda. Tak tiež Paul Anka sa preslávil vďaka piesňou Diana, ktorá nie je príliš zaujímava.
 
 
 

3.The Beatles a druhí (60.roky)

 
 
 
    V 60. rokoch ovplivnili rockovú scénu samozrejme najviac The Beatles. Začali hrať v kluboch po Británií a hlavne Nemecku, kde si ich všimol producent B. Epstein. Úplne prvou doskou, My Bonie, sa oficiálne diskografie nepočíta, pretože ju ešte natočili spolu s Tonym Sheridanem a za bicie je Pete Best. S tejto dosky môže zaujať Ain´t She Sweet. Obrovský úspech mala ich prvá oficiálna doska Please Please Me, po nej následovala oveľa viac a menej podarených dosiek. Vždy však veľaúspešné. The Beatles je skôr najúspešnejšia rock and rollová skupina historie. Ich piesne vyvolali "beatlomaniu" a v podstate spopularizovali rock. Ale škoda je, že sa ostatné skupiny neudržali dosť dlho. Snažili sa napodobňovať The Searchers, Manfred Mann, Herman´s Hermits.
 
Niektorí však išli druhou alternativou boli The Rolling Stone. Rolling Stone položili aj základy hardrocku.
 
 
 
 
 

4. Experimentátori (60.roky)

 
    Ďalšia skupina nenapodobňovala ani The Beatles ani the Rolling Stone či nevytvárali ďalšie hudobné žánre. Lou Reeda a jeho legendárna skupina The Velvet Underground, ktorá definovala žáner ako experimentálný rock a čiastočne sa podieľala na tvorbe punku.
 

    Jimmy Hnedrix, slávny gitarista a spevák, ktorý není podobný Lou Reeda. A jedna z mála žien vo svete rocku Janes Joplin. Ďalej bluesová skupina The Animals alebo v podobnom zmysle The Beach Boys. Toto sú skupiny, ktoré vytvárali nové hudbné žánre.

 

 
 

5.Nové žánre (60-70 roky)

 

 
    Pomerne skoro vznikol žáner ako hardrock (neskor heavy metal). Základy hardrocku položili The Rolling Stone a Jimi Hedrix, tí však nie sú typický predstaviteľia. K tým typickejším patrí napríklad Deep Purple, ktorí prešli až k heavy metalu, alebo ich predchodci Status Qou
 
V 70. rokoch však rockovu scénupoznamenal punk. K najslavnejším hudobníkom tohto štýlu treba zaradiť určite skupinu The Clash, možno najznámejšia punkva skupina. Ich predchodci boli Sex Pistols a iný. V 70. rokoch bol punk masovo obľubený a posupne však popularitu strácal.
 
Ďalej sa v 70. rokoch začal objavovať heavy metal a tvrdší hardrock. Patria k ním AC/DC, Deep Purple alebo Led Zeppelin. Tento žáner začína byť dosť oblúbený, vďaka Iron Maden, Metallice, Rammstein a iným.
 

Náhľad fotografií zo zložky Zakladatelia Rockovej hudby